benefit-plus.cz icon

Prírodné pamiatky Unesco - podzemné poklady Slovenska

Letné teploty sú už minulosťou, no pred nami je krásna jeseň a snáď aj príjemné babie leto. Bola by škoda zostať doma. Dajte šancu turistike po Slovensku a objavte zaujímavé miesta, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

Od roku 1995 sú v zozname prírodných pamiatok UNESCO zapísané aj jedinečné jaskyne Slovenského krasu. Slovenský kras ležiaci na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom je najväčším krasovým územím v strednej Európe a má najviac podzemných priestorov (nachádza sa tu 1110 jaskýň a priepastí). Na zoznam prírodného dedičstva UNESCO patrí týchto šest jaskýň, otvorených aj pre verejnosť: Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa. 


Vedeli ste, že na svete sú iba tri aragonitové jaskyne? Jedna z nich sa nachádza práve na Slovensku, druhá v Argentíne a tretia v Mexiku. Aragonit je uhličitan vápenatý a v jaskyni vytvára útvary podobné morským koralom. Svetový unikát máme aj v Krásnohorskej jaskyni, a to stalagmit (stojaci kvapeľ, ktorý vyrastá z jaskynného dna), dlhý 34 metrov. Na svete existuje iba 6 väčších jaskynných útvarov a v Európe iba jeden. Európskym unikátom je aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá sa považuje za najväčšiu ľadovú jaskyňu mimo alpského masívu. Jaskyňu Domicu obýval pred už pred 5000 rokmi neolitický človek a dnes sa tu môžete loďou previezť na podzemnej rieke Styx. 

Navštívte tieto nielen slovenské, ale aj svetové unikáty a podporte slovenský cestovný ruch. Ubytovanie si môžete jednoducho rezervovať a zaplatiť pomocou benefitov aj cez booking.benefitplus.sk.


Odporúčané články

Cestovanie

Lokality, ktoré vás na jeseň ohúria

Za pár dní už budú teplé letné dni naozaj minulosťou. Netreba však zúfať, prichádza krásna jeseň a spolu s ňou aj babie leto. Farebné lístie, hubárska sezóna a my vám prínášame pár tipov na miesta, ktoré sa oplatia navštíviť najmä na jeseň.

Čítať ďalej
Cestovanie

Za pamiatkami UNESCO po Slovensku

Zbaľte si batoh, batôžtek, tašku, alebo kufor a vyrazte na malý, či poriadny výlet! Ak neviete kam, čítajte ďalej a nechajte sa inšpirovať. Miest, ktoré môžete preskúmať je naozaj veľa, či už dávate prednosť prírode, mestu, športu, alebo kultúrnym pamiatkam. Tak hurá na výlet!

Čítať ďalej