Vyhľadávanie

Bicyklom po Slovensku

Cestovanie
Šport
13. 4. 2023
Po dlhom zimnom období je všetko tak trochu hrdzavé. Reťaze na bicykloch, aj naše kĺby. Nie je to zrovna príjemný pocit. Tak šup, šup, pekne naspäť do kondície. Kedy? Pokojne aj hneď.

V prvom rade ale triezvo zhodnoťte kondíciu po zime. Boli vianočné šaláty, sladkosti, polnočné vyjedanie chladničky? Fitko stále zavreté a behanie je nuda? Potom bude začiatok naozaj ťažký. Prvých šesť týždňov by ste mali voliť pravidelné tréningy v nízkej intenzite. Potrebujete opätovne navyknúť všetky kĺby na záťaž, trpieť bude isto krčná chrbtica, sedacia časť a zápästia. Na začiatok si vyberte ľahké, nenáročné trasy, s malým prevýšením. Postupne môžete záťaž zvyšovať. A keď sa dostanete do formy, môžete vyraziť na výlet. Kam? Pripravili sme si pre vás pár tipov na zaujímavé cyklotrasy na celom Slovensku, ktoré môžete vyskúšať hneď.

Bicyklom od Atlantiku až ku Čiernemu moru. 3633 km má trasa tzv. Eurovelo 6, ktorá spája francúzske pobrežie s Rumunskom. Vedie popri rieke Loira, časti Saôna, krátkej časti horného toku Rýnu a v Nemecku sa pripája ku Dunaju. Odtiaľ vedie jeho nábrežím až do rumunského mesta Constanta. Súčasťou Eurovela 6 je slovenská, tzv. Dunajská cesta, ktorá lemuje Dunaj z Bratislavy až do Štúrova. Celá trasa meria 157 km, je príjemne rovinatá s asfaltovým povrchom a cestou si môžete spraviť zastávku napríklad v Lužných lesoch, pri vodnom diele Gabčíkovo, či protitureckej pevnosti v Komárne.

Sedemdesiat kilometrov a jedenásť obcí. Neviete o čom je reč? No predsa Hnilecká magistrála, ktorá vedie Hnileckou dolinou. Spája dve významné strediská cestovného ruchu - južnú časť Národného parku Slovenský raj s umelou vodnou nádržou Ružín. Táto trasa nie je nijako náročná, väčšinou vedie po rovine, s minimálnym prevýšením. Na trase sa môžete okúpať v Palcmanskej Maši (známej aj pod názvom Dedinky), navštíviť kaštieľ v Hnilci, niekoľko bývalých banských obcí - v obci Gelnica aj banské múzeum. Niektoré úseky trasy sú vhodné pre horské bicykle.

Pre vášnivých cyklistov, pre ktorých nie je prekážka prírodný povrch a prevýšenie, odporúčame necelých 80 km s názvom Cyklomagistrála Liptov - Horehronie - Gemer. Trasa začína v Liptovskom Hrádku. Ak si chcete spestriť výlet, môžete v neďalekom okolí navštíviť Liptovskú Maru s Aquaparkom Tatralandia, náročnejších turistov možno zláka aj výstup na Kriváň. V Tisovci je veľkou atrakciou parná zubačka, ktorá tu premáva už od konca 19. storočia. Táto kultúrna pamiatka je jedinou svojho druhu v celej Európe. Za samotnú návštevu určite stojí aj Národný park Muránska Planina. Magistrála končí v obci Hrachovo. V okolí tejto obce môžete navštíviť vodnú nádrž Teplý vrch, či jednu z mnohých rozhľadní v jej okolí.

Skôr, než sa pustíte do tréningov, nezabudnite skontrolovať v akom stave je vaša výbava. O servis vašich bicyklov sa radi postarajú naši partneri, napríklad Hobby cykloservis, Bike servis Rival bike a šport, Cyklo NB, Kellys bike.

V prípade, že hľadáte ešte nejaké doplnky ku výbave, určite nájdete všetko, čo potrebujete u našich partnerov Holokola, Bicigel, cyklodresy, či all4ibike. Pred nákupom si však postup naštudujte v aplikácii.

Prajeme veľa šťastných kilometrov bez defektu.

Myslíme na vás.

Benefit Plus.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho ďalej!