Vyhľadávanie

Menu

Kysuce bicyklom

Cestovanie
11. 4. 2023
Máte radi výzvy? Potom je pre vás Kysucká cyklomagistrála to pravé. 140 kilometrov náročného terénu v krásnej prírode nie je nič pre začiatočníka, no skúsení cyklisti si užijú každý jeden kilometer tejto magistrály, ktorá je jednou z najdlhších na Slovensku.

Na magistrálu sa napojíte v obci Kotešová, medzi Bytčou a Žilinou. Za pár kilmetrov doputujete do obce Vysoká nad Kysucou a následne do Makova, kde je križovatka cyklociest a môžete si vybrať viaceré varianty. Magistrála ďalej pokračuje do obce Korňa, kde stojí za návštevu Korňanský ropný prameň. Z prameňa vyviera ľahká ropa za doprovu príležitostného bublania a metánových výbuchov a je prírodnou pamiatkou už od roku 1984. Neďaleko prameňa sa nachádza aj ďalšia prírodná pamiatka Megonky, alebo tiež kamenné gule-pieskovkové útvary vajcovitého až guľovitého tvaru.

Následne vás čaká najnáročnejšia časť magistrály. Highlightom druhej polovice magistrály je výstup nad obec Čierne, odkiaľ je výborný výhľad na tvz. Trojmedzie, teda hranicu medzi Českom, Poľskom a Slovenskom. Z tohto miesta sa viete napojiť aj cyklotrasy vedúce do Poľska. Stúpania a klesania vás dovedú až do Oščadnice, kde môžete využiť reštauračné, či ubytovacie kapacity.

Kysucká cyklomagistrála ďalej pokračuje smerom na Novú a Starú Bystricu až do Kysuckej dediny, kde sa náchadza aj unikátna historická lesná úvraťová železnica. Stúpanie vás dovedie do sedla Demänová, kde táto cyklomagistrála končí. Dobrá správa je, že cesta pokračuje ďalej napojením na Oravskú cyklomagistrálu, ale o tom až nabudúce.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho ďalej!

Prečítajte si tiež

shutterstock_1119206975_cropped.jpg
Cestovanie
20. 4. 2023
Zábava, dobrodružstvo a nové skúsenosti: pošlite deti na tábor!

Detské tábory sú skvelým miestom pre deti, kde si môžu zlepšiť svoje sociálne a komunikačné zručnosti, pretože sa stretnú s rovesníkmi z rôznych kútov Slovenska.

shutterstock_445115074_cropped.jpg
Cestovanie
13. 4. 2023
Rekreačné poukazy s Benefit Plus - ako na to?

Určite viete o tom, že pri absolvovaní dovolenky doma na Slovensku môžete na zaplatenie pobytu použiť rekreačný poukaz. Až 55 % hradí zamestnávateľ a maximálna výška príspevku je 275 euro.

shutterstock_1024340224_cropped.jpg
Cestovanie
+6
13. 4. 2023
Tri najčastejšie chyby pri čerpaní zamestnaneckých benefitov

Veľa zamestnancov dostáva benefity vo forme cafetérie. Hoci zamestnávatelia poskytujú tieto výhody svojim zamestnancom, častokrát ich zamestnanci nevyžívajú naplno. Aké sú najčastejšie chyby pri čerpaní benefitov?