Vyhľadávanie

Menu

Na Orave dobre, na Orave zdravo

Cestovanie
6. 4. 2023
Návšteva úžasného hradu, kúpanie v priehrade, či jazda dobovou železnicou. To je len krátky zoznam "must see" v tomto najsevernejšom regióne Slovenka.

Dominantou regiónu Orava je bezpochyby Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava. Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V najstarších priestoroch Horného hradu – v Citadele – je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na Oravskom hrade. Historickú expozíciu tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. Návštevníkov upúta Kaplnka sv. Michala a Klenotnica Oravského hradu, ktoré sú situované v priestoroch Dolného hradu.

Po prehliadke hradu si môžete výlet spestriť plavbou na tradičnej drevenej plti. Tieto plte kedysi súžili na zvážanie dreva až do Budapešti, dnes už sú len turistickou atrakciou. Vyskúšať si tento dávny spôsob prepravy si môžete na približne hodinovej plavbe z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku.


V jednej z najchladnejších obcí Slovenska sa v lesoch ukrýva technický unikát Oravy. Oravská lesná železnica je historickým skvostom, prezentujúcim pôvodný spôsob prepravy dreva. Trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. vlak prekoná za približne 15 – 20 minút. Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne 1 h a 10 minút.


Orava je ideálnym miestom pre turistov, ktorí hľadajú náročné skalné výstupy, ale aj pre turistov, ktorí preferujú ľahké turistické trasy s miernym prevýšením. Na svoje si prídu aj cyklisti, Orava totiž ponúka takmer 700 km značených trás.


Náš tip: Za benefitové body si môžete užiť pobyt aj s rodinou vo vodnom svete Aqua Relax Dolný Kubín. Ubytovač sa môžete v štýlovej Zbojníckej kolibe, kde ponúkajú v rámci welnessu aj tzv. Pivné kúpele. Ďalšie možnosti ubytovania, ale aj voľnočasových aktivít za vaše benefitové body nájdete v aplikácii.


Myslíme na vás


Benefit Plus.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho ďalej!

Prečítajte si tiež

shutterstock_1119206975_cropped.jpg
Cestovanie
20. 4. 2023
Zábava, dobrodružstvo a nové skúsenosti: pošlite deti na tábor!

Detské tábory sú skvelým miestom pre deti, kde si môžu zlepšiť svoje sociálne a komunikačné zručnosti, pretože sa stretnú s rovesníkmi z rôznych kútov Slovenska.

shutterstock_445115074_cropped.jpg
Cestovanie
13. 4. 2023
Rekreačné poukazy s Benefit Plus - ako na to?

Určite viete o tom, že pri absolvovaní dovolenky doma na Slovensku môžete na zaplatenie pobytu použiť rekreačný poukaz. Až 55 % hradí zamestnávateľ a maximálna výška príspevku je 275 euro.

shutterstock_1024340224_cropped.jpg
Cestovanie
+6
13. 4. 2023
Tri najčastejšie chyby pri čerpaní zamestnaneckých benefitov

Veľa zamestnancov dostáva benefity vo forme cafetérie. Hoci zamestnávatelia poskytujú tieto výhody svojim zamestnancom, častokrát ich zamestnanci nevyžívajú naplno. Aké sú najčastejšie chyby pri čerpaní benefitov?