Vyhľadávanie

Za pamiatkami UNESCO po Slovensku

Cestovanie
6. 4. 2023
Zbaľte si batoh, batôžtek, tašku, alebo kufor a vyrazte na malý, či poriadny výlet! Ak neviete kam, čítajte ďalej a nechajte sa inšpirovať. Miest, ktoré môžete preskúmať je naozaj veľa, či už dávate prednosť prírode, mestu, športu, alebo kultúrnym pamiatkam. Tak hurá na výlet!

Vydajte sa za krásami Slovenskej republiky, ktoré sú tak unikátne, že nad nimi drží ochrannú ruku medzinárodná organizácia UNESCO. Tá už od svojho založenia v roku 1945 podporuje okrem ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva aj vzdelanie, vedu, kultúru, ľudské práva, slobodu tlače a mnoho ďalšieho. A vtedajšie Československo patrilo medzi dvadsať zakladajúcich členských krajín. Poďte spoločne s nami objavovať miesta, ktoré vám učarujú!


Drevené kostoly Karpatského oblúka

Tieto kostoly boli v roku 2008 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Patria sem: rímsko-katolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej.

Drevené kostolíky slovenskej časti Karpát ilustrujú spolužitie rôznych náboženských vierovyznaní na malom území strednej Európy. Séria ôsmich nehnuteľností zahŕňa rímskokatolícke, protestantské a grécko-pravoslávne kostoly, ktoré boli postavené medzi 16. a 18. storočím, väčšina z nich v celkom izolovaných dedinách, s použitím dreva ako hlavného materiálu a tradičných stavebných techník. Kostoly sú tiež svedectvom o vývoji hlavných architektonických a umeleckých trendov v období výstavby a jeho interpretácii a prispôsobení sa špecifickému geografickému a kultúrnemu kontextu. Interiéry sú zdobené nástennými a stropnými maľbami a umeleckými dielami, ktoré obohacujú kultúrny význam nehnuteľností.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho ďalej!