Vyhľadávanie

Prírodné pamiatky Unesco - podzemné poklady Slovenska

Cestovanie
6. 4. 2023
Letné teploty sú už minulosťou, no pred nami je krásna jeseň a snáď aj príjemné babie leto. Bola by škoda zostať doma. Dajte šancu turistike po Slovensku a objavte zaujímavé miesta, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

Od roku 1995 sú v zozname prírodných pamiatok UNESCO zapísané aj jedinečné jaskyne Slovenského krasu. Slovenský kras ležiaci na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom je najväčším krasovým územím v strednej Európe a má najviac podzemných priestorov (nachádza sa tu 1110 jaskýň a priepastí). Na zoznam prírodného dedičstva UNESCO patrí týchto šest jaskýň, otvorených aj pre verejnosť: Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa.


Vedeli ste, že na svete sú iba tri aragonitové jaskyne? Jedna z nich sa nachádza práve na Slovensku, druhá v Argentíne a tretia v Mexiku. Aragonit je uhličitan vápenatý a v jaskyni vytvára útvary podobné morským koralom. Svetový unikát máme aj v Krásnohorskej jaskyni, a to stalagmit (stojaci kvapeľ, ktorý vyrastá z jaskynného dna), dlhý 34 metrov. Na svete existuje iba 6 väčších jaskynných útvarov a v Európe iba jeden. Európskym unikátom je aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá sa považuje za najväčšiu ľadovú jaskyňu mimo alpského masívu. Jaskyňu Domicu obýval pred už pred 5000 rokmi neolitický človek a dnes sa tu môžete loďou previezť na podzemnej rieke Styx.


Navštívte tieto nielen slovenské, ale aj svetové unikáty a podporte slovenský cestovný ruch.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho ďalej!